Müzik Kurslari

Yan Flüt Kursu

Bati müziginde en çok kullanilan flüt cinsi olan yan flütün Çin'de M.Ö. 900 yilindan beri kullanildigi bilinmektedir. Flüt, Avrupa'ya 12. yüzyilda, öncelikle Almanca konusulan bölgeler olmak üzere girmis ve ilk önceleri çogunlukla askeri bandolarda kullanilmistir. "Alman flütü" isminin verilmesi bu zamana denk gelmektedir. Flüt daha sonra 16 ve 17. yüzyilda oda müziginde kullanilan bir enstrüman haline dönüsmeye baslamistir. Bu ilk flütler, 6 parmak deliginden ibaret tek parçadan olusmaktaydi. Ancak 1600'lerde flüt, birbirine bagli 3 parçadan ibaret olarak yeniden tasarlanmistir. Asamali olarak flüte daha fazla tus eklenmis ve orkestra parçalarinda yerini almaya baslamistir. 1800'lü yillarda 4 tuslu flüt en çok kullanilan türü olmakla beraber, 8 tuslusu da gelistirilmistir.

Yan Flüt kurslarimiz hakkinda daha detayi bilgi ve kurs ücretlerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Yan Flüt Nedir?

Yan flüt, orkestralarin ve bandolarin önemli bir melodi çalgisidir. Ilk zamanlarda abanoz agacindan yapilirdi. Günümüzde agaç flütler hala kullaniliyor olmasina ragmen çok yaygin degildir. Bakir alasimli, gümüs, krom ve nikel gibi paslanmaz madenlerle kaplanmis parlak metallerden yapilanlar en çok kullanilanlaridir. En degerlileri de gümüs ve altindan yapilanlaridir. Yan flütün iç çapi 1,9 cm, uzunlugu 67 cm'dir. Üç ana parçadan olusmaktadir. Bastaraf hafif konik, orta ve uç kismindaki parçalar silindirik boru seklindedir. Üzerindeki ("perde" diye adlandirilan) deliklerin birbirine uzakliklari ve çaplari farkli ölçülerdedir.

Boyu yaklasik 30 cm olan yan flütün bir küçügüne pikolo denir. Pikolo, yan flütün hemen hemen kopyasi gibidir. Pikolonun boyuna yakin bir benzeri ise fifredir. Fifre, agaçtan yapilmistir, üzerindeki mekanizma daha basittir. Her ikisi de yan flüte göre bir oktav tiz ses verirler. Üçü de üfleme teknigi bakimindan birbirine benzeyen çalgilardir. Son yillarda yan flütün alto ve bas çesitleri de üretilmistir fakat yaygin olarak kullanilmamaktadir.

Bazi çalgilar sol anahtarina göre ikinci araliga yazilan "la" notasini, baska bir ses gibi kabul eder. Örnegin klarnetlerden bir tanesi, portenin altindaki birinci çizgiye yazilan "do" sesini "si bemol" olarak verir. O yüzden bu klarnete "si bemol klarnet" denilmistir. Bu tip çalgilar "transpoze çalgilar" olarak adlandirilirlar. Yan flüt, sol anahtarini kullanir. Transpoze çalgi olmadigi için notalarin yerlerini degistirmeden okur.


Egitim Nasil Alinmalidir

Baslangiçta 15 dakika çalisma 15 dakika ara olmak üzere günde 2 saati geçmemeli ancak dersler ilerledikçe çalisma süreleride arttirilmalidir.Sürekli çalismak zararli oldugu gibi derslerin en ileri noktasinda bile günde dört saati asmak dogru degildir.çalismalarin biçimsel denetimi için ayna karsisinda yapilmasi gerekir.Yemekten sonra yapilmamasida saglik açisindan zorunludur.