Dans Kurslari

Tango Dans Kursu

Tangonun ortaya çikis hikayesi oldukça hüzünlü ve ilgi çekicidir. 1800'lü yillarda isçi sinifindan birçok kisi, büyük umutlarla Fransa’dan, Italya’dan, Macaristan’dan, Ispanya’dan ve Portekiz’den; Güney Amerika’ya göç etmistir. Yabanci olduklari bir kitada yasanan, basta ekonomik ve sosyal sikintilar, beraberinde hayal kirikliklarini getirmistir.

Bu hayal kirikliklari, gelecege ait büyük umutlar ve geçmisten getirilen kültürle, harmanlanarak Tango müzigini olusturmaya baslamistir. 1912 yilinda çikarilan Kadinlarin Evrensel Oy Kullanma Hakki yasasi insanlara yeni bir özgürlük anlayisi getirmis, bu dansa da yeni bir hiz kazandirmisti.

Yalnizca alt tabaka degil yüksek sosyete mensuplari da ögrenebiliyor ve özel partiler düzenliyorlardi. Birçok zengin mahallede tango kursu açilmaya baslandi.

Birinci Dünya Savasi gerçeklestikten sonra Fransa’da da bilinmeye basladi. Avrupa’ya yayildi, kisa zamanda gelisim ve degisim göstererek yoluna devam etti. Fransiz versiyonu orijinaline göre daha duygusal, daha melankolik ve daha az ihtiraslidir. Paris'teki degisiminden sonra Arjantin'de halka açik yerlerde yapilmaya baslandi. Günümüze kadar sürekli gelisme göstererek gelmis ve evrensel boyutlara ulasmistir.Latin Amerika’ya Uzanmis Romantik Ritimler

Kökeni Uruguay, Arjantin ve Buenos Aires’e dayanan ve ayni zamanda bir müzik türüdür. Farkli stilleri ve türleri bulunan bu dans daha çok Arjantin Tango adiyla bilinmekte ve anilmaktadir. Stilleri arasinda Oriental, Milonguero, Nuevo, Canyengue, Salon, Orillero gibi biçimler yer almaktadir.

Arjantin stilinin en büyük yardimcisi “bandoneon ”dur. Bu çalgi aleti sayesinde askin tüm hallerini yasayacak, kendinizi ritme kaptiracaksiniz.

Ilk yillarda " criollo" veya "basit " olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararasi stilleri, Fin, Çin gibi çesitli türler gelismistir. Dramatik yapisi, dans esnasinda çok birçok dogaçlama firsati yaratmasi, dansin temelinde ask ve melankoli arzusunun olmasindan kaynaklanmaktadir.


Tango Kursu Ile Hayallerinize Adim Atin!

Tango KursuAslina bakarsaniz dogaçlama yapildigi için belli kurallar bulunmamaktadir. Bir pistte ne kadar çok çift varsa, o kadar farkli stil vardir çünkü. Her insan kendi tarzini, harmanlayabilir. Ancak özel müzik, ritim, durus ve tutuslari olan iki çesit mevcuttur. Derslerimizde kisaca bahsedecegimiz tüm stilleri ögrenme sansini yakalayabilirsiniz. Ögrenebileceginiz Tango çesitleri ise;

Salon Tarzi: Tutuslariniz daha rahattir ve yakin temas söz konusudur ve hareketlerde kisitlama yoktur. Adim, dönüs, figürlerde birçok alternatif mevcuttur.

Milonguero Tarzi: Yakin temas söz konusudur. Bel bölgesiyle gögüs kismi vücut temasinin en fazla oldugu kisimlardir. Ayak hareketleri agirdir ve basit hareketlerle yapilir. Hareket alternatifi pek yoktur.

Show Tarzi: Buenos Aires’de Fantezi adi verilen bu yöntem digerlerine göre farkliliklar gösterir. Hizin ve çevikligin hat safhaya çiktigi bu uygulamada önceden hazirlanmis görsel etkinlikler için tercih edilir.


Kisa Sürede Kendinizi Gelistirin

Bu tamamen size baglidir. Temellerin alinmasi bir kaç ay sürüyor. Ne kadar emek verdiginiz çok önemli. Ancak ikinci dersten itibaren dans etmeye basliyorsunuz. Evet ikinci dersten itibaren…

Tango dersleri yeni akimlar ve ögretilerle zamana uygun bir sekilde degisim gösterebiliyor. Yeni teknikler ve yeni figürler katilmasi ile sonu olmayan bir yolculuga çikiliyor. Dilerseniz birkaç ay, dilerseniz yillarca tango egitimi alabilirsiniz.


Yaninizda bulunmasi gerekenler

  • Saç firçasi
  • Rahat kiyafetler
  • Su ve nefesinizi açacak sekerler
  • Deodorant Saçiniz için bant 
  • Yara bantlari
  • Yaralanmalara karsi sargi bandaji