Dans Kurslari

Sirtaki Dans Kursu

Sözlüklerde Yunan dansi olarak tanimlanan Sirtaki, Bizans döneminde Istanbul’da Arnavut kasaplarin oynadigi danstir. Sirtaki kursu kollarin ve ayak hareketlerinin önemli oldugu ve giderek hizlanan bu halk oyununun günümüzde yasatilmasini saglar.

Aslinda 1960’lara kadar kasap anlamina gelen "hasapiko" sözcügü bu dans için kullanilmistir. Bir diger Yunan dansinin adi olan "sirto" sözcügüne "-aki" küçültme ekinin eklenmesi ile bugünkü kullanimina erisilmistir.

Hasapiko agir agir baslayip yavas ritimlerle biter. Oysa Sirtaki yavas baslar ve hizli hareketlerle sonlanir. Bu farktan dolayi da isim degisikligine gidilmistir. Hem birbirine bagli hem de bagimsiz olan bu iki dans Yunan kültürünün zengin örneklerinden sadece birkaçini olusturur. Günümüzde de ayni ilgi ve sevgi ile icra edilmektedir.Gelin Içinizdeki Yetenegi Açiga Çikaralim!

Sirtaki KursuMüziksel yapi olarak 2/4’lük bir ölçüye dayanan Sirtaki 4/4’lük ölçü ile biter. Agir figürlerle beraber sert ve yumusak geçislerle dans edilir. Buzuki adli geleneksel enstürman ile çalinan parçalar esliginde yer yer halay pozisyonu alinarak sürdürülür. Yalindir ancak basit degildir. Ustalik gerektiren karmasik hareketler de vardir. Canlilik ve duygu aktarimina dayanir, heyecani ve neseyi karsi tarafa aktarmak esastir.


Figürler üç farkli kategoriye ayrilir:

  • Cosku ve sevinç
  • Koy verme ve dagitma
  • Toparlanma ve durulma

Siçrama hareketleri ve bükülmeler disinda zorluk içermez, ögrenilmesi zevkli ve kolaydir. Zamanla aliskanlik haline gelecek olan hareketler ile daha samimi bir sekilde dans etmek mümkün olacaktir. Sirtaki kurslari bu egitimi almaniz için ilk basvuracaginiz yerlerden olmali.


Ne Kadar Sürede Ögrenilir?

Zor bir dans olmamasi sebebiyle kisinin yillarca sürecek bir egitime ihtiyaci yoktur. AFEM Kültür Sanat Merkezi’nde aylik kurlar halinde verilmektedir. Agir ve hizli hareketleri kisinin zorlanacagi sekilde sportiflik istemedigi için kisa sürede ögrenilebilir. Yasam sekli haline gelmesi gereken dans etme kavrami kurslarimizla birlikte sizlerin de hayatlarinda yer etmeye çalisiyor.


Ayakkabilariniz Saglam Olsun!

Kasap dansindan olusturuldugu için anlasilacagi üzere canimizin istedigi anda kalkip oynayabilme sansina sahibiz. Bu nedenle günlük giysilerinizle bile rahatlikla gerçeklestirebilirsiniz. Çantanizda su, havlu, vitamin saglayacak yiyecekler bulunmasi iyi olur. Ayrica dizleri yere vurma hareketleri ve grup halinde çokça efor sarf edilen figürleri oldugu için ekstra giysi almanizda yarar var. En önemlisi de yere sert vuruslar gerçeklestirildigi için dayanikli ve rahat ayakkabilar tercih etmelisiniz.


AFEM ile En Kaliteli Egitim Yani Basinizda

AFEM Kültür Sanat ekibi olarak deneyimli ve egitimli kadromuz ile 1988 yilindan itibaren sizlere keyifle ve gururla hizmet etmekteyiz. Genis salonlarimiz, çocuklar ve büyükler için ayri dans dersleri programi ve uygun ücretlerimiz ile siz de bizi tercih edebilir ve dans etmenin bas döndüren dünyasina adim atabilirsiniz. Zengin ve kaliteli ismimiz ile her zaman sizin yaninizda yer aliyoruz.