Müzik Kurslari

Saksafon Kursu

Saksafon çogunlukla pirinçten yapilan, koni ve “S” biçiminde olan, agizindaki kamisla ses çikaran üflemeli bir çalgidir.Saksafon genellikle pop ve caz müzigi ile iliskilendirilse de, önceleri klasik bati müzigi ve ordu müzigi çalgisi olarak tasarlanmisti.

Saksafon kurslarimiz hakkinda detayi bilgi ve kurs ücretlerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Saksafon Nedir?

Saksafon, 1840’larin basinda Paris’de yasayan Belçika’li müzik aygitlari yapimcisi ve klarnetçi Antoine-Joseph 'Adolphe' Sax tarafindan tasarlandi. ‘’Saksafon’’ adi da “sax’in sesi” anlamini tasir. Sax’in 1846’da patentini aldigi konusunda degisik görüsler öne sürülse de, en olasi olani, ophicleide çalgisina klarnet agizligi eklenmesiyle ortaya çiktigidir. Gerçekten de sax, babasinin klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasinda yillarca çalismistir.

Sax’in 1846’da aldigi patentten sonraki yirmi yil boyunca,saksafon yalnizca Sax’in fabrikasinca üretildi. 1966’de, patent süresinin bitiminden sonra saksafonda öteki üreticilerce bir çok degisiklik yapildi.

Saksafon klarnetinkine benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köse oyulmus, tek kamisli agizlik kullanir. Tus sistemi ise ayni olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksafon, metalden yapilan bir enstruman olmasina ragmen, yapisi ve kökeni geregi, bakir üflemeli degil, tahta üflemeli çalgilar arasinda sayilir.

Saksafonlar çogunlukla pirinçten yapilip, üzerlerine saydam vernik, altin ya da gümüs ile kaplama yapilir. Vernik ya da öteki kaplamalar pirincin paslanmasini önledigi gibi, ses niteliginin artmasini ve çalginin görüntüsünün ilgi çekici olmasini saglarlar.

Degisik dönemlerde, saksafon yapiminda plastik ve tahta gibi degisik gereçler de denenmistir. 1930 öncesinde saksafonlarin verniklenmeden ya da kaplama yapilmadan satisa sunulmalari yaygindi. 1960’lara dek ise, bazi saksafonlar ucuz olmalari bakimindan gümüsle degil, nikelle kaplanirdi.