Müzik Kurslari

Türk Sanat Müzigi ve Klasik Keman Kursu

Keman; yayli, telli ve sapli bir çalgi. Çene alti ile omuz arasina sikistirilarak yayla çalinan dört telli bir çalgi olan kemanin mensei kesin olarak bilinmemektedir. Orta Asya Oguz Türklerinin bir çalgisi olan Oguz Kemençesi (kemençe-i guz) nin kemanin mensei oldugu ve Hindistan’a yayilmasindan sonra Haçli seferleri ile Avrupa tarafindan tanindigi ve gelistirildigi bazi kaynaklarda belirtilmektedir. Avrupa’da, özellikle Italya’da gelisen keman, bu gelismesini 16. yüzyilin baslarindan 17. yüzyilin sonuna kadar olan süre içerisinde tamamladi. Islam dininin harbe hazirlik disinda çalgilara müsaade etmemesinden keman, Osmanlilar zamaninda hemen hemen hiç kullanilmamistir. Ancak Tanzimatin ilanindan sonra bati kemani olarak girmeye baslamistir.

TSM Keman ve Klasik Keman kurslarimiz hakkinda detayi bilgi ve kurs ücretlerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Keman Nedir?

Keman, baslica sekiz kisimdan ibaret bir çalgidir. Bu kisimlar; Gövde, üst kisim, alt kisim, siyah tahta, telleri tutan köprü arkasindaki siyah abanoz kisim, esik, salyangoz ve anahtarlardir. Yapimi zor olan kemanin boyu 60-62 santimetredir. Bunun 38 santimetresini gövde, 25 santimetresini ise sap teskil eder. Keman yayi 75 cm uzunlugunda, reçinelenmis at kilindandir, gövde, içi bos olup, ince tahtadan yapilir. Kemandaki teller sol, re, la ve mi (en kalin, kalin, ince, ve en ince) telleridir. Ekseriya kirmizimsi sari, visne çürügü, bazen koyu sari, turuncu, kahverengi, kirmizi cila ile renklendirilir. Ince uzun sekilli olan keman ucu çeneye dayanarak, sapi sol elle tutulmak ve parmaklar tellere basmak suretiyle ve sag elin tuttugu yay tellere sürterek çalinir.

Normal olarak keman ögrenimi dokuz senede tamamlanir. Virtüözlük için gerekli olan çalismalar ise bunun haricindedir. Ses sahasi 4,5 sekizlik olan keman için notalar sol anahtari ile yazilir. Meshur bestekar Bach ile baslayan, keman için müzik parçalarinin (konçertolarin) bestelenmesi, zamanla yayginlasarak çok büyük sayilara ulasmistir. Keman, çok genis ses imkanlarina sahip oldugundan dolayi orkestra içinde veya tek basina (solo) olarak yaygin bir sekilde kullanilir.