Müzik Kurslari

Gitar Kursu

Gitar, parmakla veya pena ile çalinan, esasen sekiz sekline benzeyen, yan kisimlari oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgi türü. Gitarlar genelde alti tellidir ve farkli çesitlerdeki agaç türlerinden yapilabilir. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanilan bir müzik aletidir.

Gitar derslerimiz Hafta içi veya hafta sonu tercihlidir. Gruplar 2-4 kisiden olusmaktadir. Daha detayli bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Gitar türleri?

Klasik gitar: Klasik gitar, gitar türlerinin en ilkeli ve sadesi olarak tanimlanabilir. Gitarin gövdesinin ortasinda ses deligi denilen yuvarlak bir bosluk bulunur. Gitarin telleri titrestiginde gövdenin içinde bulunan hava titresir ve tek çikis noktasi olan bu yuvarlak bosluktan disari ses olarak geri çikar. Klasik gitarda; kalin 3 tel, ipek üzerine sarilmis çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalinir. Klasik gitarda sag elin görevi daha fazladir. Sag eli kullanarak gitarda çok farkli ritim ve harmonikler olusturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzi müziklerde kullanilir.

Akustik gitar: Görünüs itibariyle klasik gitari andiran akustik gitarin gövdesi, klasik gitardan biraz daha sisman ve basiktir. Daha dar bir sapa ve çelikten yapilmis tellere sahip olmasi, akustik gitarin klasik gitarla arasindaki en büyük farktir. Tellerin çelikten olmasi, akustik gitarin klasik gitardan daha basinçli gergin bir sapa sahip olmasini ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çikmasini saglar. Genellikle akustik gitarlarin en kalin 4 teli sarimli çelik, diger 2 teli ise sarimsiz çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalinir. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanilan bir gitar türüdür.

Elektro gitar: Elektro gitar çok basit bir tanimla tellerin titresimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akimina çeviren ve bir amfi yardimiyla akimi yüksek seviyede sese dönüstürebilen gitar türüdür. Diger gitarlarla elektro gitarlarin kisimlari aynidir. Ek olarak elektro gitar için birkaç bölüm daha eklenebilir. Bunlar: Tremolo kolu, manyetikler, ses ve bas ayari, switch... Elektro gitarin bir diger özelligi ise diger gitar türlerine göre çok daha hizli çalinabilmesi.

Bas gitar: Çalisma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalindir. Portede bas gitar için Fa anahtari kullanilir. Degisik çesitlerde bas gitarlarda bulunmaktadir: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasiz.

Perdesiz gitar: Ara sesleri verebilmek için yapilmistir. Normal gitara çok benzese de oldukça farkli bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitari 1976 yilinda Erkan OGUR, Türk müzigi seslerine olan ihtiyaci için üretmistir. Daha sonralari perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift sapli elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farkli modelleri üretilmistir.

Lap steel gitar: Hawaii yöresine ait bir gitardir. Gitar 6, 7 ve 9 telli olarak kullanilmaktadir. Gitar çalinirken genellikle kucaktadir. Diger gitarlardan farkli olarak, fretlere basilarak degil, gitaristin sol eline takdigi bir metal yardimiyla tellere dokunularak çalinir.

7 telli gitar: 7 telli gitar; Klasik gitarda bulunan 6 ana telin (yukaridan asagi; mi, la, re, sol, si, mi) haricinde bir kalin veya ince tel daha eklenmesiyle olusan bir gitar çesididir.

12 telli gitar: 12 telli gitarlarda genellikle çelik teller kullanilir. Folk, blues ve rock and roll tarzlarinda kullanilir.

Weissenborn gitar: Weissenborn ya da diger deyisle H. Weissenborn bir tür lap slide gitardir ve Los Angeles'da 1920'ler ve 1930'larda Hermann Weissenborn tarafindan üretilmistir. Yaklasik olarak 5000'den daha az sayida orijinal enstrüman üretilmistir ve kaç tanesinin halen saglam kaldigi bilinmemektedir. Marka su anda reprodüksiyon ürünleri için kullanilmaktadir.


Gitarin kisimlari nelerdir?

Sap: Gitarin klavyesinin de bulundugu kisimdir. Bu klavyede perdeler bulunur. Klasik gitardan hem kalinlik hem de genislik açisindan daha ince olan elektro gitar klavyesi ise genelde 18 ile 24 arasinda perde sayisina sahiptir. Genellikle sapin içinden truss rod adi verilen bir metal ayar çubugu geçer. Zamanla egilebilen bu sap, bir vida yardimi ile eski haline geri getirilebilir. Akort burgulari en uçta bulunur ve genellikle metal bir aksama sahiptir.

Köprü: Gitarda telleri gövdeye baglayan kisimdir. Zamanla degisim geçirmis olmakla beraber, degisik çesitleri de mevcuttur. Köprü, sabit ya da oynar olabilir. Oynar köprülü gitarlarda köprü bir kol (tremolo kolu) yardimi ile ileri geri hareket ettirilebilir. Bu ileri veya geri harekette köprüye bagli olan teller gerilir ya da gevser. Tellerin gerilip gevsemesi telden çikan sesi etkileyeceginden gitardan farkli notalar elde edilebilir. Köprüler genelde metalden yapilir. Köprünün baz ayarlarina dikkat edilmelidir, tellerden birinin kopmasi halinde elektro gitar geri dönüsü olmayan hasar görebilir.

Esik: Gitarin sapinda, telleri akort burgularina gitmeden önce sonlandiran kisimdir. Genelde ucuz gitarlarda plastikten olusur. Ayrica kemikten veya farkli malzemelerden yapilanlar da mevcuttur.

Manyetik: Elektro gitarda veya manyetik takilmis klasik ya da akustik gitarda teldeki titresimlerin algilandigi kisimdir. Manyetik alanda telin titresiminin içerideki bir sargida akim olusturmasi prensibi ile çalisir. Çift halinde (Humbucker) ya da tek (Single) olabilir. Bazi manyetikler amplifikatöre çikis saglamadan sinyali yükseltebilirler.

Pasif manyetikler: Ses titresimlerini elektrik sinyaline herhangi bir elektronik degisime ugratmadan dönüsmesini saglayan manyetik türüdür. En sik kullanilan manyetik türü olup, sesin tinisi (frekans cevabi) sadece manyetigin bazi fiziksel özelliklerine (yüksekligine, miknatisina, sargisina) baglidir.

Aktif manyetikler: Bu manyetikler ses titresimlerini bazi elektronik devreler ile bozulmaya ugratan manyetiklerdir. Sinyali, içerisindeki güç kaynagini (genelde bu bir pildir) kullanarak pre-amp ile güçlendiren, aktif filtrelerle ve gömülü equalizerlar ile sinyalin özgününden farkli olarak enstrumandan çikmasini saglayan manyetiklerdir.

Tremolo kolu: Tremolo kolu, gitarin esik bölümünün bitiminde bulunur. Bu kolu öne veya arkaya gevseterek tellerden farkli ses çikartilmasi saglanir. Klavye yönüne dogru gevesetilerek kalin, esik yönüne gevsetilerek daha ince seslerle efekt elde edilebilir.