Dans Kurslari

Bale Dans Kursu

Italyanca “ballo” (oynamak) kelimesinden türetilen bale standart figürlerle, adim ve atlayislara dayali müzikli bir gösteri türü olarak tanimlanmaktadir. Akademik dans tekniginin kullanimi ve sanatsal ögelerle hareketlerin birlestirilmesi ile sahneye aktarilir. Dekor, sahne giysileri, mimikler en önemli unsurlaridir. Erkek dansçiya balet, kadina balerin denir.

Italya Rönesans’i ile ortaya çikar ve temeli Mim sanatçilarinin ortaçag ve Rönesans tiyatrosundaki gösterilerine ve halk danslarina dayanir. Ilkçag’daki siir okuma ve zengin dekorlar ile giysilerin birlesimi Fransiz Ballet de Cour gibi yüksek zümre oyunlarindan etkilenilmistir.Uzun Bir Yolculuga Çikmaya Hazir Misiniz?

Bale zorlu ve siki egitim gerektiren bir sürece sahiptir. Ne kadar erken baslanilirsa o kadar çabuk ve kalici bir sekilde ögrenilir. Bu sürece kisinin iyi bir sekilde hazirlanmasi ve bu yolda iyi beslenmeden tutun da hayati boyunca spor yapmaya, düzenli yasamaya razi olmasi gerekir.

Parmak uçlarinda ve esneklige dayali oldugu için özel ayakkabilarla ve belirli ezgiler kullanilarak olusturulan besteler esliginde yapilir. Tiyatral yani da vardir. Bu sebeple mimik ve beden hareketleri önemlidir. Grup esliginde yapilir ve koreografisi vardir. Esneme hareketleri mutlaka yapilmalidir yoksa kaslara zarar verici durumlar ortaya çikabilir.

Bale kurslari küçük yasta bireyleri bünyesine katarak bu temel egitimi vermektedir. Afem dans okulu da bunlardan biri. Gelecegin yetenekli sanatçilarini özene bezene yetistirmekte.


Temel hareketler

 • Plie: Diz kirma hareketi
 • Battement tendu: Ayak yere sürülerek diz yanda ve kalça tam açikta olarak öne yana ve arkaya yapilan hareket.
 • Battement jete: Ayak alti yere sürülür ve parmak ucu havada tutulur.
 • Rond je jambe: Ayaklar ile yarim daire çizilir ve tam arkaya kadar götürülür.
 • Frape: Ayaklar öne dogru sirayla gerilir ve arkaya çekilir. Yana ve arkaya da yapilabilir.


Ne Kadar Sürede Ögrenilir?

Bale kursu 3 – 11 yas araligindaki yetenekli çocuklarin faydali bir alanda enerjilerini harcamalari ve sanatin bu dali ile tanismalarini saglamak için açilmistir. Uzun zaman zarfinda ögrenilen, ögrenilirken sahneye çikilan bu süreçte yaklasik 10 yildan fazla deneyim gerekir. Bu nedenle erken yaslarda çocuklarin yönlendirilmeleri gerekir.

AFEM bale kursuolarak öncelikle çocuklarin yapabilecegi en güzel danslardan birinin ögreniminin yillar sürdügünü ve olaya ciddi yaklasilmasi gerektigini belirtmeliyiz. Hafta sonu yapilan egitimlerimize yillik kayit yaptirabilir ve çocuklarinizin eglenerek yapabilecekleri bir dansa katilimlarini saglamis olursunuz. Müzik kulagi kazanimi, beden kullanimi ve psikolojik rahatlik gibi pek çok faydasi olan baleye ne kadar erken baslanirsa o kadar kolay ve hizli ögrenilir. Genis salonlarimiz, çagdas egitimlerimiz ve yenilige açik vizyonumuz ile siz de ailemize katilip bizimle dansin nesesine ve ritmine kendinizi birakabilirsiniz.


Profesyonel bir sistemde gerçeklestirilen bale ders ücretleri hakkinda bilgi almak için bizimle iletisime geçebilirsiniz. Ister telefon ile isterseniz adresimize gelerek çalisma ortamimiz hakkinda bilgi alabilir ve yillik kayitlar ile dönemlik kur ücretlerini ögrenebilirsiniz.


Çantamizda Neler Olmali?

Parmak uçlarinda yapilan ve bedenin rahat hareket etmesi üzerine kurulan figürleri gerçeklestirmek için özel olarak çantanizda tasimaniz gerekenler vardir. Bunlardan bazilari:

 • Tayt,
 • Mayo,
 • Point ya da puant (ayakkabi)
 • Tütü
 • Tütü çantasi
 • Çorap
 • Tozluk
 • Taç